Stává se vám, že když se na sebe podíváte v zrcadle, strhnou na sebe pozornost desítky (a klidně i stovky) malých černých teček? Máte je na nose, na tvářích a občas i na čele a bradě. Micelární voda si s nimi přitom neporadí, jelikož se nacházejí hluboko v pokožce. ČERNÉ TEČKY! Jak se jich zbavit? O tom vám dnes povím.
Dámy,
černé tečky se netýkají jen některých z nás. Trpí jimi většina žen, jelikož je naše pokožka od přírody náchylná na nečistoty, které nás obklopují. Kromě toho naše pokožka často produkuje příliš mnoho mazu, čímž se snadno podráždí. A právě maz je nejčastější viník za našimi problémy s černými tečkami.
Černé tečky. Co to vlastně taková černá tečka je?
Černé tečky, jinak známé pod termínem komedony, jsou kožní nedokonalostí, která se objevuje v oblasti se zvýšeným počtem mazových žláz. Této oblasti se jinak říká T-zóna a tvoří ji čelo, nos a brada. Snadno se zde objeví zarudnutí či podráždění pokožky.
Je nutné si uvědomit, že rozlišujeme dva typy komedonů:
- otevřené komedony, což jsou černé tečky, které všichni dobře známe.
- uzavřené komedony, což jsou malé hrudky pod pokožkou.
Co způsobuje tvorbu komedonů?
Víte, co podporuje vznik černých a bílých teček?
Viníkem za tyto dva stavy jsou depozita mazu a keratinizace mazových žláz. Jinak řečeno, komedony se objevují na mastné pokožce, ve které se ukládají nečistoty a špína. Komedon je takovou zátkou z mazu, mrtvých buněk a špíny, kterou infikují bakterie.
Tento stav se samozřejmě neobjevuje jen tak z čista jasna. Spouštěče komedonů také zahrnují:
- hormonální dysbalance
- excesivní stres
- nezdravá a nevyvážená dieta
- znečištění (smog)
- aplikace nevhodných produktů pro péči o pokožku
- nevhodné odlíčení a nevhodné čištění pokožky
- nesystematické užívání peelingu
a mnoho dalších stavů.
Jak bojovat proti černým tečkám?
Černé tečky mě trápí odjakživa. Nikdy ale přímo nezpůsobovaly akné. Zkrátka se mi jen často ucpávají póry kolem nosu a já se jich následně nedokážu zbavit! Dalo to práci, ale nakonec jsem válku s černými tečkami vyhrála a svou pokožku tak zbavila všech nečistot a mrtvých buněk. Řešení situace s černými tečkami je hned několik.
Tři klíčová pravidla péče o pokožku s černými tečkami:
- Soustřeďte se na produkty, které užíváte při mytí vaší pokožky. Používejte pouze ty produkty, které nejsou mastné. Obličej si umývejte přirozeně, aniž byste pokožku příliš vysušovali.
- Peeling byste měli užívat systematicky, alespoň jednou týdně. Tímto pokožku zbavíte nedokonalostí a mrtvých buněk.
- Vyrovnejte sekreci mazu změnou vaší rutiny, která by měla být přirozenější. Zakupte si toner, který se hodí pH vaší pokožky a pamatujte, že hydratace je v tomto případě klíčová.
Měla bych také zmínit, že se vyplatí:
- minimalizovat množství aplikovaného make-upu během dne
- mít vyrovnanou dietu plnou živin
- využívat domácí pleťové masky proti černým tečkám
Léčba černých teček
Nejefektivnější metodou pro domácí léčbu černých teček je v mém případě metoda s několika kroky, kterou pravidelně podstupuji. Začínám aplikací domácího peelingu či napařením obličeje. Chci tím otevřít póry. Když je má pokožka konečně čistá a připravená, aplikuji na ni detoxifikační a vyživující masku, kterou si sama připravuji. Po jejím umytí si obličej umyji tonerem, který jí obnoví pH a kterou efektivně osvěží.
Jaké složky vám pomohou eliminovat černé tečky?
- Zelený čaj (plný antioxidantů)
- Ovesné vločky (skvěle absorbují maz)
- Vaječné bílky (čistí póry)
- Jíly (detoxifikují, čistí a stahují póry)
- Aktivní uhlí (odstraňuje toxiny a nečistoty)
Samozřejmě se nejedná o všechny složky, které vám jsou schopny pomoci při boji s černými tečkami, ale jedná se o ty, které bych vám rozhodně doporučila. Zkuste je kombinovat s přírodními zkrášlujícími oleji či bylinnými destiláty.
Napsat komentář